kwietnia 20, 2018

DLACZEGO NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ? 10 tygodni do lata. ETAP IV
DLACZEGO NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ? 10 tygodni do lata - kurs zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.ETAP IV

Witam Cię w kolejnym etapie kursu. W ten weekend zajmiemy się bardziej wnikliwie zrozumieniem naszych zachowań oraz znajdziemy sposoby na to, jak wprowadzić zachowania, których od siebie oczekujemy:
- jak zacząć regularnie ćwiczyć
- jak czerpać radość z bycia na diecie odchudzającej i cieszyć się dozwolonym jedzeniem
- jak nie dawać się zgubnym pokusom
itd..

PODSUMOWANIE
Dziś jest piąty dzień Twojej diety odchudzającej.

- Czy przestrzegałaś zaleceń dietetycznych?
Czy udało Ci się skomponować jadłospis - czy było to łatwe/trudne? Jak oceniasz moją pomoc? Czy dostarczyłam Ci wszystkich niezbędnych narzędzi dzięki którym mogłaś ocenić swój obecny stan oraz zaplanować w czasie osiągnięcie swojego celu? Czy otrzymałaś wystarczającą wiedzę aby obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz zaplanować posiłki? Daj mi znać, w każdej trudności chętnie Ci pomogę.

- Czy udało Ci się poćwiczyć?
Czy spośród proponowanych rodzajów aktywności zdecydowałaś się na jeden czy na kilka? Czy od poniedziałku ćwiczysz codziennie czy zrobiłaś sobie dzień przerwy? Ćwiczysz rano, w dzień, wieczorem - jakie masz odczucia i jak się z tym czujesz? Daj mi znać, to ważne, bo bez wykonywania minimum 30minut ćwiczeń przynajmniej 3x w tygodniu osiągnięcie Twojego celu może być niemożliwe.

____________________________________________________

ETAP IV - ĆWICZENIE

Znajdź czas na wykonanie ćwiczenia, które wymagać będzie od Ciebie skupienia, choć jego część już masz wykonaną :) To może potrwać 30 minut, a może zabrać Ci więcej czasu. To też zależy od Ciebie. Więc zaplanuj sobie taki czas w ten weekend.

KROK I - KOLEJNY STOPIEŃ SAMOAKCEPTACJI

Ustaliłaś swój cel, jakim jest waga którą chcesz osiągnąć, sylwetka jaką chcesz mieć, czy rozmiar ubrań jakie chcesz nosić. Wszystkie te cele wiążą się ze zmianą zewnętrzną.

Na początek chcę abyś mi zaufała i TERAZ zaakceptowała to jaka jesteś - ze wszystkimi Twoimi zaletami i wadami, ze słabymi i mocnymi stronami. Abyś przyznała się do lenistwa, braku zorganizowania lub niedoskonałej figury oraz innych cech i zachowań po to, abyś mogła je zaakceptować. Ta akceptacja nie musi być maksymalna, ale musisz zrozumieć, że tylko wtedy, gdy chociaż trochę siebie zaakceptujesz - będziesz mogła się udoskonalać.
Chcę abyś zaakceptowała choć trochę to, że masz za duże uda, cellulit lub wystający brzuch. Chcę abyś przyznała, że tak jest oraz zgodziła się z tym, że jest to wynik Twoich działań (jedzenie produktów sprzyjających tyciu), oraz wynik braku działań (ćwiczenia, eliminacja z diety produktów sprzyjających tyciu).

Skoro już otworzyłaś się na szczerość z samą sobą i możliwość stopniowej samoakceptacji, to proszę abyś sięgnęła po listę zachowań, które przeszkadzają Ci w realizacji Twojego celu.
Utworzyłaś ją na ETAPIE II w KROKU I tego kursu.
Chcę abyś zaakceptowała to co napisałaś na tej liście, choć to może wydać Ci się dziwne. Ale zaufaj mi - zaakceptuj to i otwórz się na to, że taka jesteś i tak działasz i jeśli chcesz osiągnąć cel, to będziesz musiała w jakiś sposób te przeszkody usunąć spod nóg!

KROK II - ZNAJDŹ PRZYCZYNĘ

Ten krok jest jak rozwiązywanie zadań matematycznych według podanego wzoru. Popracujemy teraz nad wszystkimi Twoimi przeszkodami, które wypisałaś. W każdej z nich należy znaleźć meritum przeszkody - przyczynę.

Jeśli przeszkoda brzmi:"Nie ćwiczę" - to przyczyną tego stanu może być taki plan dnia, w którym nie bierzesz pod uwagę miejsca na ćwiczenia, a więc zakładasz, że nie masz na to czasu.
Przyczyną może też być to, że mimo iż możesz ćwiczyć, bo realnie widzisz na to czas, to jednak tego nie robisz, bo Ci się nie chce.
Znajdź przyczynę i zapisz ją hasłowo obok zapisanej przeszkody.

Jeśli przeszkoda brzmi: "Mam wieczorem ogromny apetyt i wtedy zwykle coś jem" to meritum tego problemu stanowi wieczorny apetyt. Podjadanie wieczorem jest tutaj wywołanym przez apetyt działaniem. Tak jak przyczyną lenistwa jest brak ćwiczeń.
Znajdź przyczynę i zapisz ją hasłowo obok zapisanej przeszkody.

Jeśli przeszkoda brzmi:"Nie wytrzymuję na diecie dłużej niż 5 dni" to meritum będzie w braku wytrwania lub cierpliwości. Sama zdecyduj czemu tracisz zapał akurat po trzech czy pięciu dniach i wracasz do odżywiania sprzed diety odchudzającej? Na pewno ma to związek z tym, że czujesz mniej powera - a co jest Twoim powerem? Co daje Ci siłę, że zaczynasz pierwszego dnia? - Czy to motywacja po zobaczeniu jakie sukcesy mają inni? Czy to siła, którą dał Ci zajebisty trening (nie bójmy się używać słów:) )?
Znajdź przyczynę i zapisz ją hasłowo obok zapisanej przeszkody: inspiracja, motywacja?

KROK III - WYTYPUJ ZWYCIĘZCÓW

Z pewnością niećwiczenie i wieczorne podjadanie ma długą historię i jest zakorzenione w Twojej głowie, czyli jest to przyzwyczajenie, które prosi o to, abyś je powtarzała.

Twoja głowa kojarzy przyzwyczajenie z czymś przyjemnym, i na pewno powtarzanie go, przynosi Ci chwilowe ukojenie. Daje przyjemność. To dlatego właśnie, że nasz mózg "lubi powtarzanie". Zna to i czuje się bezpiecznie gdy to robisz. Dlatego jesz latami te same rzeczy, smakują Ci te same potrawy, zachowujesz się codziennie bardzo podobnie i nie czujesz się komfortowo w nowych sytuacjach, gdy np. ktoś na forum prosi Cię o powiedzenie o sobie kilku słów :)

Temat przyzwyczajeń i ich powtarzania jest oczywiście bardzo obszerny i nie zajmiemy się nim teraz, ale warto abyś wiedziała, że twoje powtarzalne zachowania często wynikają wyłącznie z tego właśnie - że były przez lata powtarzane, nie zaś z tego, że są przemyślanym działaniem i są dla Ciebie dobre.

Spójrz na wypisane przez siebie przeszkody i znajdź wszystkie, w których odnajdujesz cechę powtarzalności, wszystkie w których widzisz, że to działanie towarzyszy Ci od lat. Zakreśl je jednym kolorem lub jakoś wyróżnij. Przekreślone stwierdzenie również weź pod uwagę.

Zobacz ile rzeczy robisz, które Ci szkodzą, a które powtarzasz od lat. Zobacz na prawdziwe przyczyny tych działań:
- brak motywacji/wiary w sukces
- lenistwo
- apetyt/głód
- inne?


KROK IV - TWORZENIE WŁASNYCH AFIRMACJI

Skorzystaj z wiedzy, którą masz z poprzednich etapów tego kursu.
Zobacz.

Otrzymałaś ode mnie polecenie zapisania na swoim planogramie pierwszej zmiany, jaką masz zrealizować przez pierwsze 10 dni kursu.
W planogramie miałaś opisać tę zmianę bardzo dokładnie, szczegółowo. Miałaś wręcz poczuć się tak, jakby ta zmiana już się dokonała.
Następnie miałaś codziennie czytać na głos to co zapisałaś. Miałaś się tym podzielić ze światem - przeczytać to przyjaciółce lub innej zaufanej osobie.

Czy zrobiłaś to?

- jeśli tak, to powiedz czy jest Ci łatwiej teraz niż 5 dni temu wdrażać tą zmianę? Czy zastosowałaś ją kilka razy i przerwałaś przeszkadzające w osiągnięciu celu działanie?
Czy myślisz, że mogłabyś zrobić tak samo z resztą wyróżnionych przeszkód?

Nie wykonałaś tych ćwiczeń? Nie zapisałaś przeszkód? Nie zapisałaś w planogramie zmiany? Nie pracowałaś przez ostatnie 5 dni nad zmianą? - Nic straconego. To bardzo dobry moment na dołączenie do nas i zrobienie tego teraz, gdy masz już większą wiedzę. Po prostu weź kartkę i zapisz te działania, które przeszkadzają Ci w osiągnięciu celu, a następnie znajdź prawdziwą przyczynę tego działania. Potem wskaż te przeszkody, które powtarzasz od lat.

Teraz rozpisz wszystkie wytypowane w poprzednim kroku przeszkody i działania, w ten sam sposób, w który opisałaś pierwszą zmianę zapisaną w planogramie.

Np. Jeśli przeszkoda brzmi:"Nie wytrzymuję na diecie dłużej niż 5 dni", a jej przyczynę określiłaś jako brak motywacji i wiary w sukces, to rozpisanie zmiany może wyglądać mniej więcej tak:
Każdego dnia poświęcam 15 minut na motywację. Wtedy czytam dokładnie i na głos zmianę jakiej chcę dokonać. Czytam jakie działanie chcę wprowadzić w życie, które pomoże mi osiągnąć cel. Przez 10 minut czytam ulubione motywacyjne cytaty/oglądam profil Instagramowy osoby, która bardzo mnie inspiruje/czytam książkę, która pomaga mi zrozumieć moje zachowanie i je zmienić pt:"...".
Im bardziej szczegółowo opiszesz swoje działanie tym lepiej będziesz wiedziała jak zmienić to co Ci przeszkadza.

KROK V - SKUP SIĘ NA NAJWAŻNIEJSZYM

Prawdopodobnie będzie Ci bardzo ciężko wprowadzić wszystkie zmiany od razu. Dlatego poprosiłam Cię abyś skupiła się na jednej zmianie na każde 10 dni kursu. To jednak nie oznacza, że resztę przeszkadzających działań masz nadal robić bez zmian. Pozostałe zachowania również przekształcaj na inne. Przekształcaj je z tych przeszkadzających w takie, które pomogą Ci w osiągnięciu celu.

 A szczególnie skup się na razie na tych zachowaniach, które wynikają z Twojego przyzwyczajenia, bo powtarzasz je od lat. Resztą zajmiemy się w dalszej części kursu.

Twoją bronią niech będzie to, co do tej pory zyskałaś i wiesz, że działa lub wkrótce się o tym przekonasz:
1. Nowe zachowanie rozpisz, czytaj. powtarzaj na głos sobie i innym
2. Znajdź źródło motywacji i inspiracji i sięgaj do niego każdego dnia
3. Przejmij odpowiedzialność za własne działanie (przypominam TU)

____________________________________________________________________

Jeśli masz trudności ze znalezieniem przyczyn zachowania, z rozpisaniem nowego działania lub z innym krokiem tego etapu zawsze możesz do mnie napisać.

Pod koniec przyszłego tygodnia chciałabym, abyśmy zobaczyły się, porozmawiały i wymieniły spostrzeżeniami dotyczącymi kursu. Do tego celu będę prowadziła wystąpienie LIVE, o którym napiszę Ci jeszcze w poniedziałek. Chciałabym zapytać czy chcesz uczestniczyć w takim spotkaniu i jakie godziny i dni najbardziej Ci pasują? - Napisz do mnie maila abym wiedziała: kursyannalaskowska@gmail.com
Copyright © 2014 Blog Dietetycznie Siostro! , Blogger