Najprostsza i obowiązkowa zupa każdej jesieni to zupa dyniowa. Nigella Lawson nazywa ją zupą szczęścia, Gordon Ramsay dorzuca do niej fasolę i kminek, Jamie Oliver dodaje szałwię, a Aneta Kręglicka ma swój własny przepis na nią, ale któż go nie ma, jeśli spróbował jej choć raz?! Moja przyjaciółka trzaska ją przynajmniej raz w tygodniu w dyniowym sezonie i moja pierwsza zupa dyniowa była właśnie z jej przepisu. Pyszna, aksamitna w postaci kremu - absolutnie rewelacyjna!
Dziś zapraszam Was na zupę dyniową, powiedziałabym, w wersji podstawowej. Tylko od Was zależy czy i jak urozmaicicie ten przepis. Do tych składników wybierzcie opcjonalnie:
- Ząbek/dwa czosnku do przesmażenia z cebulką
- Pół łyżeczki sproszkowanego imbiru do gotowania
- Łyżeczkę curry
W ten sposób zupa nabierze charakteru. Dalsze kombinacje również zależą od Was - możecie dorzucić jakieś rośliny strączkowe lub pestki dyni czy słonecznika. Niektórzy decydują się na przecier pomidorowy i podają z grzankami. Można dołorzyć krewetki i przyprawić chilli. To zadanie dla Was - fantazjujcie, bo ja Wam dziś tylko pokazuję dorgę ;)
ZUPA DYNIOWA przepis podstawowy
Składniki
- 500g surowej dyni bez skóry
- 2 ziemniaki małe/średnie
- Biała cebula średnia
- Litr wywaru z włoszczyzny
- Sól, pieprz, szczypta kurkumy i curry
- Łyżka oliwy z oliwek
Przygotowanie
- Do wywaru (czystego) wrzucamy pokrojoną w drobną kostkę dynię i gotujemy na małym ogniu.
- Na rozgrzanej oliwie przesmażamy cebulkę aby się zeszkliła, ale nie podsmażyła (przy diecie Gersona cebulę gotujemy jak inne warzywa bez podsmażania) i dodajemy do gotującej się dyni razem z pokrojonymi w drobną kostkę ziemniakami.
- Doprawiamy i gotujemy do miękkości warzyw. Miksujemy i podajemy np. z groszkiem ptysiowym :)
A jak Ty zrobisz swoją dyniową?
SMACZNEGO SIOSTRY!
Ja robilam krem z pieczonej dyni z gruszka. Przesmaczniasty:)
OdpowiedzUsuńłał - brzmi bosko! :)
Usuńkocham kremy dyniowe:)
OdpowiedzUsuńoczywiście, że zrobię! wygląda smakowicie :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam dynię i wszystko co z nią związane
OdpowiedzUsuńwłaśnie próbuję ją jakoś upiec. Dziś wyszedł mi niezły gnieciuch :P
Usuńja również robię z uprzednio upieczonej z przyprawami i oliwą dyni:) ale szybsza wersja jest na lekkim bulionie warzywnym:)
OdpowiedzUsuńNo tak - ta pieczona ma zdecydowanie głęboki smak :)
UsuńWstyd się przyznać, ale jeszcze NIGDY nie jadłam dyni! Czas chyba to zmienić, podoba mi się ten przepis, więc w weekend poeksperymentuję z dynią :)
OdpowiedzUsuńNo i własnie wcale, że nie wstyd! Myślisz, że jak mam bloga kulinarnego to taka jestem mądra i już wszystko jadłam, a jest wiele rzeczy, które sama wciąz odkrywam. Np. jeszcze nie jadłam wypieków czekoladowych z chilli lub truskawek z pieprzem, nie jadłam nigdy homara...z resztą - bankowo jest multum produktów, które są dostępne, a których jeszcze nie przyrządzałam.
UsuńDlatego właśnietaki przepis podstawowy pozwoli Ci na większą swobodę - sama zadecyduj co dodasz :)
Smacznego!
Ja robiłam dyniową wczoraj: z soczewicą i curry. Uwielbiam takie zupy :)
OdpowiedzUsuńa jaką soczewicą? Jaki kolor? Ja też uwielbiam dodać sporo curry :))
Usuńkoniecznie z kolendrą(zmiażdżone ziarenka) i odrobiną chilli, posypana prażonymi pestkami dyni i słonecznika, wszyscy się zajadają, nawet dzieci!
OdpowiedzUsuńNo tak, bo kolendra pasuje świetnie. A ziarenka kolendry wyjmujesz przed podaniem?
UsuńJa nie dodaję ziemniaków, za to sporo marchewki, czosnek, kurkumę i gałkę muszkatołową. Ostatnio robiłam do niej jaglane kluseczki dyniowe:) odlot dyniowy
OdpowiedzUsuńJa dodaję zawsze trzy ząbki czosnku, co czyni mdłą dynię bardziej wyrazistą. Podaję ją z grzankami zamiast ziemniaków. Przepyszne i rozgrzewające danie na jesienne dni. A do tego super zdrowe (jeśli ktoś zrezygnuje z grzanek) :)
OdpowiedzUsuńPrzepisów na dyniowa jest tyle, ile ludzi gotujcych tę zupę :) Ja robię z pomidorami, ziemniakami, cebulą :))
OdpowiedzUsuńCurry razem z imbirem, a na koniec ciecierzyca? Taka jest moja propozycja ;)
OdpowiedzUsuń