października 07, 2013

czy weganizm i wegetarianizm to forma ekologii?


Bycie EKO jest proste, polega na zakręcaniu wody podczas mycia zębów, na używaniu materiałowej torby na zakupach, na wrzucaniu plastiku do żółtego pojemnika. Łatwo jest być EKO, gdy myślisz o tym, jak o zadaniach do wykonania. Wykonanie tych zadań jest dobre dla środowiska, ale dziś chcę Ci powiedzieć, że jest również ważne dla mnie, dla Twoich bliskich i dla całego Twojego otoczenia. I muszę Ci powiedzieć, że jeśli jesteś EKO to Twój sposób myślenia jest inny – jest lepszy.

Oddajesz to co bierzesz

Wiesz, że abyś mogła wziąć do ręki jakikolwiek produkt – czy to marchewkę, czy jogurt lub sweter, musisz dokonać ingerencji w środowisko. Aby spełniać swoje potrzeby zużywasz energię, surowce i dary Ziemi – jesteś tego świadoma. Na koniec dnia wyjmujesz z kontaktu ładowarkę do telefonu i gasisz wszędzie światła bo dziękujesz Ziemi, że zaspokaja Twoje potrzeby. To jest piękne, dlatego myśl dobrze o sobie.

Zachowania proekologiczne, to wcale nie są działania bez znaczenia. Dzięki nim, Twoje życie i życie Twojej rodziny jest pełniejsze i bliższe natury. Okazuje się bowiem, że te drobiazgi sprawiają, że doświadczasz wszystkiego bardziej świadomie i jest w tym wszystkim mniej pośpiechu i mniej bylejakości. To nie tylko dbanie o bezpieczeństwo, gdy czytasz etykietę produktu i wybierasz ten najbliższy naturze, to również rozwój własny, Twoje zaangażowanie, Twój czas. Jeśli decydujesz się na bycie EKO to robisz coś więcej niż inni, i to jest fantastyczne, i dlatego myśl dobrze o sobie.


Mam wrażenie, że coraz więcej osób decyduje się na wegetarianizm i na weganizm również właśnie z tego względu, aby być bardziej EKO – bliżej natury. Mniej jej zabierać gdy mają świadomość, tak daleko idącej degradacji Ziemi przez człowieka. Czy zgodzicie się ze mną?


Serdecznie zapraszam na stronę kampanii EKOszyk, która jest nie tylko skarbnicą wiedzy, ale również serwisem lifestylowym. Spotkać tam można wiele znanych osób, gdyż udział w niej bierze Justyna Steczkowska, Reni Jusis, Mariusz Czerkawski, Dorota Wróblewska, Olga Bończyk, Sylwia Gruchała i inni, a twarzą kampanii jest Małgorzata Kożuchowska.


Organizatorem kampanii jest Ministerstwo Środowiska. Dzięki kampanii poznacie świetne sposoby na ekologiczne triki oraz dowiecie się o wydarzeniach związanych z ochroną środowiska.

Sama kampania, w której biorę udział, ma na celu promowanie zrównoważonej konsumpcji, dlatego na stronie znajdziecie dużo informacji dotyczących produktów, opakowań i tego co znajduje się na etykietach towarów w sklepach. Czyli wszystko co Was bardzo interesuje i o czym często rozmawiamy.


Konkurs

Jednocześnie zapraszam do konkursu organizowanego w serwisie – wystarczy pokazać, jak jesteś EKO i wygrać nagrodę! 

Codziennie do zgarnięcia 10 eko-notesów z długopisem, nagrodą dnia jest torba z upcyclingu, a raz w tygodniu ktoś wygra rower z dodatkowym napędem elektrycznym! 

Wszystkie zgłoszenia ocenia Reni Jusis, bardzo zakręcona EKO-mama. 


Być EKO to kochać żyć

Skoro już ustaliliśmy, że jesteś EKO, skoro zawsze masz tę materiałówkę przy sobie, segregujesz śmieci, dbasz o zużycie wody, uczysz dzieci gasić światła, robisz z nimi zabawki w papieru to znaczy, że kochasz żyć. Chodzisz na spacery do parku i gdyby było więcej czasu i kasy, to większość czasu spędzałabyś gdzieś w lesie, nad jeziorem, nad morzem. Kochasz żyć, doświadczać emocji, dzielić się, być z przyjaciółmi, próbować nowych potraw – tak, bo kochać żyć, to znaczy być ciekawym życia! Nie zaprzeczysz już – jesteś ciekawa życia, jesteś lepsza. 

Więc wzywam Cię teraz abyś pomyślała o sobie dobrze – o tym jaka jesteś wspaniała, jaka empatyczna, głęboka, interesująca i na koniec poproszę Cię o duuuży uśmiech! I nieważne czy jesz jajka i mięso, bo dzięki Tobie Świat już jest lepszy, Twoje otoczenie jest lepsze i ja jestem lepsza! 
Dziękuję Ci, że jesteś EKO J

UDANEGO PONIEDZIAŁKU SIOSTRY!

18 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Cieszę się! Staram się Was wspierać i ciekawić :)

   Usuń
 2. Dzięki za cynk :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko - niebawem wiele wrażeń konkursowych! ;)
   keep on watching ;)

   Usuń
 3. wychodzi na to, że jestem eko :) I dzięki za to pozytywne zachęcenie na końcu tekstu. Owszem, uśmiechnęłam się baaardzo szeroko po przeczytaniu tych zdań. Teraz mam ochotę być jeszcze bardziej eko! - Mary :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo być EKO jest całkiem łatwo i każdy może być na swój sposób :)
   Cieszę się że się uśmiechasz, bo masz piękny uśmiech ;)

   Usuń
 4. bardzo ciekawy tekst inspirujący nawet powiedziałabym dzięki

  OdpowiedzUsuń
 5. no takie optymistyczne,takie radosne,krzepiące ,inspirujące,słodkie takie--no mniam ,mniam


  OdpowiedzUsuń
 6. tak, staram się być eko. oszczędzam wodę, segreguję śmieci, wyłaczam światło, unikam torebek foliowych, staram się wybierać eko produkty...
  ale przerażają mnie dwie rzeczy.
  po pierwsze, czemu produkty ekologiczne są aż tak drogie? nie wierzę, że ich wyprodukowanie kosztuje aż tak dużo! dlaczego producenci ekolocznej żywności chcą na niej zarabiać dużo więcej, bo eko jest modne? to nie fair!
  ponadto przeraża mnie, że ja jako pojedynczy konsument tak naprawdę mam niewielki wpływ na wielkie koncerny produkujące jedzenie wypchane konserwantami. jasne, nie wybieramich produktów, staram się kupować zdrową żywność. ale wybór jest marny. jeśli w naszym krauje chcesz jeść zdrowo, musisz wydawać na to dużo pieniedzy.
  i super, że są takie akcje! może w jakiś sposób zmienią one sytuację na naszym rynku eko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda - nie zmienimy prawa, które rządzi światem, a tym prawem jest mamona. Wiadomo, że prąd można uzyskiwać z energii słonecznej czy wodnej, że wcale nie potrzeba ropy i silników spalinowych, ale koncerny nie pozwolą odwrócić tego biegu....
   Mimo to nie chcę do tego przykładać ręki, jestem przeciwna i wolę być eko niż być ignorantką.
   Co do cen to ubolewam raczej nad płacami, nad stosunkiem zarobków do kosztów życia. Produkty eko muszą kosztować - widziałam ekologiczne gospodarstwa, aby takie stworzyć trzeba mega inwestycji.

   Sataram się kupować ekologiczne produkty, ale najważniejsze to kupować lokalne produkty, nie mnożyć bytów, nie pakowac bezsensownie szafy.

   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 7. Zgadzam się w 100%, mamy jedną Ziemie i mamy też świadomość tego jak niesamowitą jest planetą, jedyną taką we wszystkich znanych nam galaktykach :) Dlatego jestem EKO i jestem z tego dumna!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z Tobą w 100 %. Mądry, przemyślany i trafiający wpis :))

  Przy okazji zapraszam także na mojego bloga - o ekologii dla początkujących :) https://coztaekologia.wordpress.com/

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Blog Dietetycznie Siostro! , Blogger