listopada 14, 2017

FENOMENALNA KURACJA dr Wahls. Plan leczenia stwardnienia rozsianego i innych chorób autoimmunologicznych.

https://goo.gl/KaWQhf


Wpiszcie w wyszukiwarkę: "Fenomenalna kuracja dr Wahls", a otrzymacie odpowiedź na pytanie czego dotyczy książka.

Pod tym linkiem możecie przeczytać jej fragment: http://bit.ly/2hACHQ7
 
Na Youtube koniecznie zobaczcie krótkie wystąpienie autorki:U mnie znajdziecie subiektywną opinię o tym, dla kogo jest ta książka, ale przede wszystkim dowiecie się na czym najogólniej polega dieta Wahls. Takiej recenzji nie ma jeszcze w sieci! Zapraszam :)

https://goo.gl/KaWQhf
DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

1. Obowiązkowa lektura dla osób zajmujących się zawodowo dietetyką i żywieniem.
2. Dla chorych na stwardnienie rozsiane i chorych na choroby autoimmunologiczne.
3. Dla chorych na inne choroby przewlekłe, nowotwory oraz mających powtarzające się dolegliwości.
4. Dla osób karmiących osoby chore na stwardnienie rozsiane i chorych na choroby autoimmunologiczne.
5. Dla bliskich osób chorych na stwardnienie rozsiane i chorych na choroby autoimmunologiczne.
6. Dla osób zainteresowanych tematem roli odżywiania w zdrowiu oraz leczeniem za pomocą diety.

Dr Terry Wahls

Już w podtytule można odnaleźć zapowiedź tego co znajdziecie w środku książki i faktycznie - po kilku rozdziałach wstępnych, w których autorka wprowadza nas w tajniki funkcjonowania organizmu ludzkiego (wszystko poparte badaniami oraz opisane w sposób przyczynowo-skutkowy, co jest świetnym zabiegiem skierowanym do laika), Terry Wahls przedstawia system odżywiania, jaki sama zastosowała i jaki przyniósł wspaniałe wyniki u osób, które miała szansę tym systemem leczyć.

JAK WYGLĄDA DIETA WAHLS

To pewnie głównie Was ciekawi: co ona jadła, że wyzdrowiała. Dla przypomnienia: u Wahls zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, które przykuło ją do łóżka w ciągu 2 lat. Opracowała metodę leczenia, w której dieta odgrywa jeden z najistotniejszych składników kuracji. Wspomnę jeszcze, co na pewno znajdziecie czytając opis książki w innych miejscach sieci, że dieta Dr Wahls jest nakierowana na odżywianie komórek a w szczególności odżywianie mitochondriów. O tym ważnym aspekcie przeczytacie w pierwszej części książki. Polecam.

Wahls podzieliła dietę na etapy zaawansowania:

1. Dieta Wahls - poziom podstawowy, na którym obudzisz swoje ciało dostarczając mu substancji odżywczych i usuwając pożywienie, które przyczyniło się do utraty zdrowia.

Na tym etapie dieta jest bezglutenowa i bezmleczna ponieważ zarówno gluten jak i produkty nabiałowe sieją wyjątkowe spustoszenie w organizmach osób chorych na choroby autoimmunologiczne.
Dodatkowo dieta jest szczególnie bogata w wartości odżywcze, przez dostarczanie warzyw i owoców w określonej ilości i w określony sposób. O tym dowiecie się z powyższego filmu.

W tym miejscu muszę wtrącić słówko dotyczące postu warzywno-owocowego, czyli postu Daniela. Dr Wahls jeszcze wnikliwiej i jeszcze jaśniej niż Dr Dąbrowska argumentuje fakt, jak z odpowiedniej ilości warzyw i owoców płynie do organizmu wystarczająca ilość substancji odżywczych, by zaspokoić nasze potrzeby. To kolejny dowód na to, że post warzywno-owocowy jest bezpieczny i jego zasady są jak najbardziej słuszne jeśli zmierzamy do zmian w odżywianiu mających na celu obudzenie w organizmie mocy samoleczenia. Bo o tych mocach jest zarówno książka Dr Wahls jak i książki Dr Dąbrowskiej.

Na tym etapie kluczowym elementem w diecie jest też wysokiej jakości białko, które według Dr Wahls pochodzi z dzikich ryb oraz zwierząt karmionych trawą. Oczywiście podaje również rozwiązania dla wegetarian i wegan, ale przedstawia również szereg faktów, które stanowią o wyższości białka zwierzęcego nad roślinnym. Co jest bardzo pouczającą lekturą - bardzo polecam.

2. Dieta Wahls Paleo - wyższy poziom, na którym większość pacjentów decyduje się zostać. Dodatkowe elementy ułatwiają wyeliminowanie z diety pokarmów, które zagrażają zdrowiu jelit.

Ten etap według Dr Wahls to dobry punkt wyjścia dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne lub problemy natury neurologicznej, psychologicznej lub przewlekłej. Chorym zaleca się przejście na ten etap z marszu lub jak najszybciej po zaadoptowaniu się w etapie pierwszym.

Na tym etapie w diecie dochodzi do ostrzejszego wykluczenia z diety bezglutenowych produktów zbożowych, ziemniaków i roślin strączkowych do dwóch porcji tygodniowo, a najlepiej całkowicie.

Pojawiają się również niezwykle ważne dla pracy mózgu i mitochondriów wodorosty oraz podroby, sfermentowane warzywa, moczone ziarna - kiełki i kiełkowane orzechy. O dwóch ostatnich ostatnio dużo mówiłam na warsztatach dla kobiet w ciąży w kontekście odżywczego jedzenia. I jest to fakt udowodniony naukowo - kiełki zawierają 30 razy więcej wartości odżywczych niż ich dorosłe rośliny!

Kierunek tego etapu można nazwać dietą Ketogenną, czyli dietą o niskiej zawartości węglowodanów. (Ten etap diety niezwykle przypomina mi pierwszą fazę diety South Beach, która jako dieta odchudzająca eliminuje dodatkowo tłuszcze. Niemniej zawsze uważałam dietę South Beach za wyjątkowo dobry i zdrowy system odchudzania - znajduję poparcie dla tych sądów :))

3. Dieta Wahls Paleo Plus - największe wyzwanie, a jednocześnie najlepsza terapia dla pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne, szczególnie pomocna osobom z problemami neurologicznymi lub psychologicznymi, również tym, które borykają się z nowotworem.

Na tym etapie Dr Wahls wprowadza częściowy post tak jak przy Intermittent Fasting IF, czyli okna żywieniowe. Do tego wprowadza eliminację ostatnich węglowodanów, wyrzuca owoce pozostawiając jedynie te jagodowe, ogranicza mięso oraz wprowadza jeszcze więcej zdrowego tłuszczu.
 
Nie mogę się oprzeć wrażeniu jak bardzo ta dieta (Wahls Paleo Plus) przypomina drugi etap postu Dr Dąbrowskiej. Widzę też podobieństwa wszystkich trzech etapów diety dr Wahls do różnych innych systemów odżywiania, które mają na celu obudzenie w organizmie mocy samouzdrawiania, które skierowane są na oczyszczanie organizmu z toksyn i wspomaganie go zagęszczonym odżywczo pożywieniem: South Beach, post Daniela, post warzywno-owocowy, IF, terapia Gersona. Wszystkie mają na celu eliminację pożywienia, które szkodzi i przeszkadza w byciu zdrowym (jak np eliminację glutenu i nabiału przy chorobach autoimmunologicznych) lub wprowadzenie takiego pożywienia.

Widzę tak niewiele różnic i myślę sobie, że jest właśnie tak jak pisze Dr Wahls: To jest mój system. Ja próbowałam i mi po mogło właśnie to. "Staram się edukować rodziców, tłumacząc im związek między dietą, zdrowiem i trzema rodzajami diet, które proponuję swoim pacjentom. (...) Większość z nas - w tym ja sama - zmiany musi wprowadzać stopniowo." Whals mówi, że należy to robić tak aby nie prowokować stresu. Z resztą w książce znajduje się również świetny rozdział dotyczący eliminacji i panowania nad stresem. Polecam.

Ale wrócę do mojego wrażenia, któremu nie mogę się oprzeć, jak bardzo te systemy są podobne. Nasuwa mi to stwierdzenie, że nie ma diety idealnej dla każdego: należy słuchać siebie, obserwować ciało i ...ELIMINOWAĆ oraz WZBOGACAĆ dietę. "Jeśli dieta nie przyniesie efektów, wejdź na poziom wyżej" - zachęca Dr Wahls. Widzę również że dr Wahls nie wciska nam jakiejś swojej wydumanej diety. Pomijając badania i wnioski jakie mogła czynić po kuracjach swoich pacjentów, dr Wahls brała i korzystała z tego, co już stworzono, po to, aby dopasować do siebie dietę i stworzyć system najbardziej spersonalizowany.

Tym samym musimy z tego wyciągnąć jasny wniosek - poszukujmy! Poszukujmy diety najbardziej dla nas optymalnej, przy założeniu że czerpiemy z każdego systemu to co najlepsze dla naszego zdrowia.

Ta fenomenalna kuracja pomogła autorce oraz innym osobom. Uważam, że każdy może skorzystać na dietach Dr Wahls, niezależnie od tego który poziom wdroży w życie.

W książce znajdziecie szczegółowo opisaną każdą z tych diet - po co, dlaczego i jak ją robić. Są również przepisy, ciekawostki, odpowiedzi na pytania, historie pacjentów. Jest to wspaniała, pouczająca, napisana łatwym, niemedycznym językiem lektura o tym, co każdy z nas może zrobić aby żyło mu się lepiej i zdrowiej. Serdecznie polecam.
Jeśli macie jakieś pytania co do książki lub inne - czekam na komentarze :)

https://goo.gl/KaWQhf

3 komentarze:

  1. Bardzo przydatne informacje :) Z góry wielkie dzięki za porady :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytalam, fantastyczna ksiazka. Aktualnie jestem na poscie dr Dąbrowskiej a pozniej zamierzam wyprobowac rady dr Wahls. Mam celiakie i zaczyna mi sie RZS. Plus astma alergiczna

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Blog Dietetycznie Siostro! , Blogger