Anna Laskowska Dietetycznie Siostro

24.03.2016

A czy Wy pamiętacie o tradycji w każde Święta?
W naszym domu bardzo cenimy tradycję i związane z nią obrzędy. Dzieci wychowywane są w poczuciu zachowania pewnych zwyczajów, które od pokoleń funkcjonują w naszej rodzinie.

Każde Święta spędzamy wśród najbliższych i najżyczliwszych nam osób, i w Wielkanoc nie jest inaczej. 

Przygotowania do Świąt rozpoczynamy w ciągu tygodnia porządkami oraz przystrajaniem domu aby w piątkowy wieczór zakończyć je przygotowaniem koszyczka ze święconką. 

Dzieci uwielbiają tworzenie ozdób Świątecznych , robimy to w każde Święta świetnie się przy tym bawiąc. Symbolami Wielkanocy są dla nas pisanki, zajączki oraz bazie.

W sobotę zanosimy nasze pożywienie w święconce na wspólne błogosławieństwo. Zwykle robimy to również w towarzystwie rodziny i najbliższych. Wtedy również składamy sobie życzenia i rozmawiamy. Gdy jest ładna pogoda wybieramy się na wspólny spacer.

Wielkanocne śniadanie rozpoczynamy od dzielenia się jajkiem i składania sobie życzeń. Na stole pojawiają się tradycyjne potrawy: żurek z ziemniakami i kiełbasą, pasztety oraz jajka w wielu postaciach, a także uwielbiany przez wszystkich mazurek.

W naszej rodzinie, Wielkanoc tak jak Boże Narodzenie to czas dawania i otrzymywania prezentów. Dlatego po świątecznym śniadaniu dzieci szukają słodyczy i zabawek, które ukrył dla nich w domu zajączek.

Wiele dawnych zwyczajów uległo zapomnieniu lub nie jest praktykowanych współcześnie, dlatego w naszym domu przykładamy dużą uwagę do tego, aby młode pokolenie pamiętało o Świątecznych obrzędach i przekazało tę naukę swoim dzieciom.

Chciałabym Wam podziękować, że zaglądacie tutaj do mnie i że często mamy okazję dzielić się swoimi doświadczeniami. Pragnę również życzyć Wam Świąt spokojnych, radosnych i pięknych. Niech pogoda nas rozpieszcza, a dzieci dają żyć! :)
Wszystkiego dobrego!
Ania9 komentarzy:

 1. Ja zawsze staram się o wszystkich tradycjach pamiętać...

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie mało się zwraca uwagi na tradycję związaną z przygotowaniami i tym jak wyglądają święta. Oczywiście jemy świąteczne potrawy, ale rezygnujemy z całego przepychu ( zawalonego stołu ) z licznych ozdób, które później nie ma gdzie trzymać. Ale to kwestia osobowości i doświadczeń zdobytych w rodzinnym domu.

  OdpowiedzUsuń
 3. My kiedyś dawaliśmy sobie prezenty, ale od jakiegoś czasu tego nie robimy. Za to jak najbardziej rozmawiamy, sprzątamy i przystrajamy dom. Zjeżdża się do nas rodzina i w porywach bywa do 18 osób - ot, taki mały zjazd rodzinny ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie jestem tylko ja, mąż i dziecko. Czasem przyjadą do nas rodzice, ale mieszkają bardzo daleko. Ale mamy swoją zasadę - żadnych telefonów przez prawie cały dzień :) Przerzucamy się wtedy na gry planszowe, karty, oglądamy film lub po prostu rozmawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie, że pamiętamy o tradycji! :) Nawet w natłoku sprzątania i całego tego świątecznego urwania głowy znajdziemy czas na rozmowę i wspólne granie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas rodzina zawsze świąteczne śniadanie razem spożywa :) tradycja jest dla nas niezwykle ważna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja absolutnie zawsze pamiętam o tradycji...

  OdpowiedzUsuń
 8. Święta, święta i po świętach. Zdradzę, że u mnie w domu każde świąteczne śniadanie wspólnie spożywamy :) Ogólnie wolne dni staram się poświęcić rodzinie.

  OdpowiedzUsuń