sierpnia 27, 2014

CZY WIESZ PO CO CI SURÓWKA?


Spróbujmy szybko wymienić główne zalety surówki!
- może być bardzo niskokaloryczna
- dostarcza wielu witamin i wartości odżywczych
- potrafi być naprawdę pyszna
i....
- przygotowana z odpowiednio dobranych warzyw alkalizuje organizm! O co chodzi - już wyjaśniam!

Surówka to nie tylko lekka przekąska lub niskokaloryczny posiłek. Gdy przygotujemy ją z odpowiednio dobranych warzyw, będzie wyrównywała pH- naszego organizmu, a właściwie pH- naszej krwi. Odpowiedni poziom pH-, potrzebny do przemiany materii to 7,35-7,45 i gdy waha się +/-1 to jest wszystko w porządku. Takie pH- nazywamy neutralnym. 

Pożywienie różnie wpływa na pH- w naszym organizmie. Niektóre pokarmy są neutralne i nie wpływają na zaburzenie pH-. Większość zaś ma niestety wpływ zakwaszający i powoduje spadek naszego pH-. Aby go wyrównać musimy zjadać również produkty o pH- zasadowym, które wyrównują poziom naszego pH- do wskazanej normy.

Z reguły organizm radzi sobie z zakwaszającymi pokarmami, ale dobrze wiedzieć po pierwsze które pokarmy mają takie działanie, a po drugie jak komponować posiłki, aby pomóc organizmowi radzić sobie z tymi pokarmami.

Z pomocą przychodzi nam właśnie surówka! Przygotowana z odpowiednich warzyw będzie świetnym wytrychem na zakwaszające składniki.


Składniki

 • Mała cukinia
 • Średnia marchewka
 • 6 połówek pomidorka z oliwy

Przygotowanie

Na tarce o dużych oczkach ścieramy cukinię, a na małych oczkach marchewkę. Dodajemy pocięte w paseczki pomidory i gotowe.

Bardzo ważnym składnikiem jest tutaj oliwa z zalewy spod pomidorów, ponieważ to właśnie ona pomaga dobroczynnym składnikom wniknąć w nasz krwiobieg :)

SMACZNEGO SIOSTRY!

8 komentarzy:

 1. Te pomidorki to suszone pomidorki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Surówka jako taka to zawsze do ryby! :) Ale z cukinią jeszcze nie robiłam, bardzo ważne informacje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Droga Pani Aniu, zapis Ph jest błędny. Zawsze zapisujemy pH- od potentio Hydrogeni, gdzie H jest symbolem wodoru. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Już bym zjadła. Ale musze poczekać do 12:00:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Blog Dietetycznie Siostro! , Blogger